Ayak Mantarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

ayak mantarına doğal çözümler

Ayak bölgesinde ya parmakların ara kısmında ya da ayağın direkt olarak alt kısmında çıkan bir hastalıktır. Eğer ayağın altında çıkarsa yürümeniz esnasında size bazen acı verebilmektedir. Bunun yanı sıra ayak parmaklarının arasında mantar çıkması durumunda, bu bölgelerde pul pul döküntüler oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca ayağın sürekli kötü kokuyor olması da mantar hastalığı şüphesini meydana getirmektedir.

Ayak mantarına doğal yollarla çözüm önerileri nelerdir?

Sirke kompresi : Ayaktaki mantarlı alana elma sirkesi uygulaması yapmak, hem ayağın hastalığına çözüm olduğu gibi hem de ayakta meydana gelen fazla nemi de yok edebilmektedir. Bu uygulamadan önce ayağı antiseptik bir sabunla iyice yıkayarak kurulamanız gerekmektedir. Sonrasında bir fincan miktarındaki ılık suyla bir fincan miktarındaki sirke iyice karıştırılarak bir bez yardımıyla mantarların üzerine sürülmelidir. 20 dakika ayakta bekletilen sirke, antiseptik sabunla yıkanarak ayaktan temizlenmelidir.

Yoğurt uygulaması : Oldukça basit bit uygulama olan yoğurt uygulamasında, sadece ayağın mantarlı bölgesine yoğurt sürerek yoğurdun o bölgede iyice kurumasını beklemek yeterlidir. 1 hafta süresince her gün yapılan bu uygulama sonrasında mantar hastalığının çok büyük ölçüde ortadan kalkacağı görülecektir.

Hindistan cevizi yağı – zeytinyağı uygulaması : Bu iki malzeme ayağa sürülebilecek miktarda bir kabın içerisinde biriktirildikten sonra, üzerine de bir kaç damla miktarında çay ağacı yağı karıştırılmaktadır. Bunun üzerine tamamlanan karışım bir pamuk yardımıyla yavaşça yüze sürülmektedir. 10 dakika kadar bekletilen bu malzeme son olarak ılık suyla durulanmalıdır.

Sarımsak uygulaması : Sarımsak özellik olarak zaten antibakteriyel bir ürün olduğundan, mantar tedavisinde oldukça etkili bir ürün olmaktadır. Bir kabın içerisinde 4 damla zeytinyağı ile 1 diş sarımsağı iyice ezerek birbirine karıştırdıktan sonra macun haline gelen bu malzemeyi mantarlı bölgeye dikkatlice sürmeniz gerekmektedir. Yarım saat sorunlu bölgelerin üzerinde beklettiğiniz bu malzemeyi süre bittiğinde sabunla ve ılık suyla iyice yıkayıp kurutmanız yeterli olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.