Yüzdeki Lekeler İçin Maskeler

yüz maskeleri

Yüzdeki Lekeler İçin Maskeler

Yüz üzerinde oluşan lekeler, görüntü açısından oldukça kötü görünebilir öyle olmasa bile bizlerin huzurunu kaçırabilir öz güven eksikliğine sebep olabilir.Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen cilt lekelenmelerinin birçok nedeni bulunur. Bu nedenler bazen kişilere bağlı olsa da bazen de iç sebeplerdefn ötürü oluşabilir. Özellikle kadınlarda oldukça can sıkıcı durumlardan biri olan yüzdeki lekelenmeler, makyaj malzemeleri ile kapatılmaya çalışılsa da bazen bu da iyi sonuçlar elde etmeye yetmez. Kişilerin özgüveninin dahi düşük olmasına sebep olabilen cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki bilgileri sizin için paylaşıyoruz.

 

İçindekiler ve Maskelerimiz

 

Önemli Uyarı

Bu konumuzdaki bazı bitkilerden yüz maskelerinin yapılması anlatılmaktadır ,Alerjisi olan kişilerin kesinlikle uygulamasını tavsiye etmiyoruz ve sizler için en doğru kararı uzman doktorlar tarafından verileceğini unutmayınız,Biz sadece bitkisel takviyeler cildinizin kendini düzeltmesi için ek takviye uyguluyoruz cilt lekeleri ve sivilce izleri sağlık konusunu bu konuda hata şansımız yada deneme yanılma söz konusu değildir uzman görüş ve tavsiyeleri almadan bitkisel dahi olsa yöntemleri denemeyiniz

 

Cilt Lekesi Nedir ?

İnsan vücudunun her bölgesinde oluşabilen ve deri üzerinde kararma, kızarıklık ve benzeri görünümlere sebebiyet veren olgulara cilt lekesi denir. Kollarda, bacaklarda, göğüs bölgesinde ve vücudun her yerine oluşabilen bu cilt lekelerinin en can sıkanı ise yüzde oluşan lekelerdir.

 

 Cilt Lekesi Oluşma Nedenleri Nelerdir ?

Yüzdeki cilt lekelerinin oluşmasında birçok farklı etki bulunur. Sigara ve alkolün aşırı derecede tüketilmesi, çok ciddi cilt lekelenmelerine neden olabilir. Yüzdeki lekelerin nedenlerinden bir diğeri de güneş ışınlarıdır. Güneş, insan vücudu için faydalı ve olması gereken bir varlık olsa da güneşin zararlı ışınlarından mutlaka korunmak gerekir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde cildinizi güneşe maruz bırakmamanız gerekir. Güneş korucu ürünler, şapkalar ve gözlükler sizin için oldukça faydalı olacaktır. Cilt lekelerinden biri de çillerdir. Bazen doğuştan beri var olan çiller, bazen güneş ve benzeri etkilerle insan yüzünde ve vücudunda görülebilir. Çillerin de yaz aylarında güneşe maruz kalınan dönemlerde oldukça arttığı gözlemlenmektedir. Yüzdeki lekelerin bir başka nedeni de sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Bunun yanı sıra kozmetik ürünler, makyaj malzemeleri ve kalitesi düşük olan hemen hemen her şey cilt üzerinde lekelenmeler oluşmasına neden olmaktadır. Yaşlılık da yüzdeki lekelerin bir diğer sebebidir. Yaşam şekli ve standartları, bulunulan çevre, aknelerden kalan izler, sıkma izleri ve daha birçok şey, cilt üzerinde lekelenmeler oluşmasına neden olmaktadır.

 

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Yüzdeki lekelerin tedavisi için birçok yöntem kullanılır. Bunların başında medikal ürünler, ilaçlar, kremler, kozmetik ürünler, doğal karışımlar ve maskeler gelmektedir. Cilt lekeleri için son yıllarda sıkça kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavileridir. Cilt üzerinde oluşan lekelerin lazer ışınları sayesinde giderilmesi amaçlanır. Bu yöntem kullanılacağı zaman uzman bir hekim tarafından işlemler gerçekleştirilmektedir. Aksi halde lekelerden kurtulmak için gittiğiniz güzellik merkezleri sizin için daha olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

Yüz Lekeleri İçin Maskeler

Yüz lekelerini gidermek için hazır maskeler ya da bitkisel, evde kendinizin hazırlayabileceği maskeleri kullanmanız mümkün. Bitkisel maskeler arasından cilt lekelerini giderici etkisi olanlar, salatalık maskesi, çilek püresi maskesi, limon kabuğu maskesi, karbonat maskesi, keten tohumu maskesi, havuç maskesi, gül suyu maskesi ve sivilce izi maskesi gibi maskelerdir.

 

 

Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır

Cilt üzerinde uygulanacak maskeler, özellikle uygulama bölgesi yüz bölgesi ise haftada bir ya da en fazla iki kez uygulanmalıdır. Bitkisel, doğal ya da kimyasal maske fark etmeksizin tüm maskelerin uygulama sıklığı haftada bir, en fazla da ikidir. Bu uygulama talimatına dikkat etmeniz gerekir.

 

Sivilce lekeleri için maske

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 limon

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve sivilce izleri bulunan bölgelere iyice sürün. 15 dakika bekleme süresinin ardından cildinizi bol su ile yıkayın. Haftada bir kez bu işlemi tekrarlayın.

 

Limon kabuğu maskesi

 • 2 yemek kaşığı su
 • 2 adet orta boy limon

Limonların kabuklarını soyun ve bu kabukları püre haline getirin. Daha sonra suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürüp gerginleşinceye kadar kurumasını bekleyin. Kurulup dökülmeye başladığında ise bol ılık su ile cildinizi temizleyin. Tüm lekeler için kullanılması uygun olan bu maskeyi, haftada bir kez yapın.

 

Havuç maskesi

 • 1 kase havuç presi
 • Durulamak için bir miktar süt

Haşladığınız havuçları püre haline getirin ve oldukça kalın bir tabaka halinde cildinize sürün. Kuruduktan sonra bol soğuk süt ile yüzünüzü temizleyin ve ardından yine bolca soğuk su ile durulama işlemine geçin. Bu maskeyi de haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Çil Lekesi ve Yüz Lekeleri İçin Maske

 

 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu

 

1 bardak suyun içinde keten tohumunu kaynatın. Kaynayan suyu süzerek ılımasını bekleyin ve ardından yüzünüze sürün. Keten tohumu suyu cildinizdeki lekelerin giderilmesini sağlayacaktır. İlk ay 2 günde bir, sonrasında ise haftada 2 kere uyguladığınız taktirde 3 ay içinde gözle görülür iyileşme sağlkanacaktır.

 

 

Siyah nokta ve Kahverengi Lekeler İçin Maske

 

 • 1 çay kaşığı su
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi

 

Malzemeler belirtilen ölçülerde püskürtmeli sprey şişesine boşaltılarak karıştırılır. Haftada 3 gün hazırlanan karışımla sabah ve akşamları cilt silinir. 3 aylık düzenli kullanım sonrasında cilt lekeleri üzerinde etkileri görülmeye başlanır.

 

Yüz Lekeleri İçin Maske

 • 2 çorba kaşığı su
 • 2 limon kabuğu

 

2 limonun kabukları soyularak kabuklar püre haline getirilir. Püre haline getirilen kabukların içine 2 çorba kaşığı su eklenir. Hazırlanan karışım yüze sürülerek 5 dakika beklenir ve ardından temizlenir. Haftada 1 kez tekrarlandığında cilt lekelerini giderici etkileri gözlemlenir.

Sivilce Lekeleri İçin Yüz Maskesi

 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 1 limon

 

Limonun suyunu sıkarak bal ve yoğurtla karıştırın. Hazırladığınız maskesi yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla temizleyin. Haftada 1 kez düzenli olarak tekrarladığınızda cilt lekelerini giderici etkileri vardır.

Çil ve Kahverengi Lekeler İçin Maske

 

 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 3 damla limon suyu
 • 1yemek kaşığı yoğurt

 

Malzemelerin hepsi temiz bir kasete karıştırılarak maske hazırlanır. Hazırladığınız maskesi yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra ovalayarak yüzünüzden çıkartın. Ardından yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Haftada 2 kez düzenli olarak uygulayarak lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

Uyarı:

 • Hassas cilde sahip kişilerde tarifini verdiğimiz maskelerden bazıları yanma ve acı hissi oluşturabilir. Beyaz tenli ve hassas cilde sahipseniz, maskeyi uyguladığınızda yanma hissi oluştuğunda derhal maskeyi yüzünüzden su kullanarak temizleyin ve tekrar kullanmayın. Hassas ciltler için maske tariflerini kullanabilirsiniz.

 

 • Maskelerin içeriğindeki bitkisel malzemelere alerjisi olan kişiler  bu maskeleri yüzüne yada cildine uygulamamalıdır. Daha önce denemediyseniz veya şüpheleriniz varsa maskeyi önce kolunuzun iç kısmına az miktarda uygulayıp alerji testi yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.