İş Arayanların Çektiği Çile

Merhaba sevgili arkadaşlar bu yazımda sizlere yaşadığım iş arama sürecinden bahsedeceğim.
Ne kadar deneyim sahibi olsanız da iş bulmak çok zor bir işe sahip olan arkadaşlara tavsiyem işinize sahip çıkın , eğer işten ayrılaçaksanız da iş bulmadan çıkmayın.

Özel sektör en az 2-3 yıl iş tecrübesi istiyor bu tabi genel olarak beyaz yaka çalışanlar için geçerli, tecrübeniz olsa da yetmiyor program bilmek önemli ve de bu programı çok iyi kullanmanızı isteniyor.
Bunlarda yetmiyor bir sürü iş yünü size anlatıyorlar , bunlardan şunlardan sorumlusun diyor ve de üstelik verdiği ücret çok az , tahmin edebilirsiniz Asgari ücret tabi ki …

Özel sektörün bu bakışı kişiyi kendini sorgulamasına sebep oluyor .

Kardeşim eğer asgari ücret vereceksen neden deneyim istiyorsun, yada program bilmesini bekliyorsun al meslek çıkışlı lise mezununu yetiştir o zaman asgari ücreti ver . İnsanların üniversite okumaları yada iş tecrübeleri olduğu halde Asgari ücret teklif edilmesi çok yanlış. Resmen kişiye hakaret.Bu durumdan çok rahatsız ediyor o kadar sene okumak boşa mıydı resmen artık üniversite mezunu olmak da yetmiyor, işi bilmek yetmiyor vede program bilmek yetmiyor.

Özel sektör başvuru yapan kişinin üniversite mezunu olsun , iş deneyimi olsun ve de programı bilen kişiyi tercih ediyor.Bunlarda yetmiyor tabi hadi işe alındın iş veren istiyor ki bir hafta içinde işe adapta olsun hemen işi öğrensin , her şeye adapta olsun istiyor.Sanki karşılarında robot var . Ya kardeşim ev alırsın evin düzenine alışman en az 2-3 ayını alır her şeye adapta olmayı geç neyi nasıl yapılması gerektiğini anca öğrenirsin. İşverenin karşılarındakinin bir insan olduğunu unutuyorlar.

Sevgili arkadaşlar demem o ki iş veren sizinle uğraşmadan tak diye her şeyi bilmenizi bekliyor.Yani size bir şeyler öğretmekle zaman harcamak istemiyor.İşveren bilmiyor ki her firmanın kendine özgü bir çalışma ortamı , yükü var , prensipleri var vb. saymakla bitmez yani hiç bir birey bunu hemen ayak uyduramaz.Hadi uydurdu diyelim çalıştığı ortam da ne kadar mutlu yada verdiği ücret ne kadar memnun eder tartışılır tabi…

Ben şunu öğrendim kişi en çok kendine yatırım yapmalı . Burdan okuyan arkadaşlarıma tavsiyem okuduğunuz alanda bir iş bulup çalışın okurken size işin teorik kısmını öğretiyorlar . Teorik kısmını pekiştirmek için uygulama yapmak gerekiyor bu da çalışarak oluyor zor ama yapmalısınız çünkü iş hayatı artık onu gerektiriyor. Diploma artık sadece kağıt parçasından ibaret olmaya başladı. Okuduğunuz meslek alanında tecrübeniz yok sa diploma çok bir işe yaramıyor.
Lütfen sizde iş arayışında karşılaştığınız sorunları yorum olarak yazınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.