Bebeğe İsim Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebek resim

  Hiç kaçınılmazdır her birey ismini hayatının belirli bir noktasında sorgulamaya yönelir.Acaba ismim bu olsaydı nasıl olurdu, bu isim üzerimde güzel dururdu gibi…

İsmin değişikliği şüphesiz saç renginizin değişikliğine alışmak veya bıyığınızın varlığı ile yokluğu arasındaki farkın kişide yarattığı histen daha fazlasıdır .Öykeki isim değişikliği konusunda çok fazla örnekle karşılaşmış değiliz.İsmin süreç içinde moda olabileceğini veya modadan düşebileceğini biliyoruz.Aslında sorgulama dönemi genellikle ergenlik yıllarıyla kesişsede genelde insanlar diğer tercihlerine göre ismiyle barışık olmak durumundadır.

Peki bebeğinize isim seçerken uzun vadede dikkat etmeniz gereken husular nelerdir?

  • Aklınızda yetiştirmek istediğiniz çocuğun (kız/erkek) kişiliği konusunda elbette planlarınız ve hayalleriniz vardır, önceliğiniz manaya bakarak sizde uyandırdığı his olmalıdır.İsmin her söylendiğinde tekrar değerlenmesi ebeveyn iç güdülerinizle bir araya gelince artı bir etki yaratacaktır.
  • İsmin dönem içerisinde aşırı dışlanan ve çoğu insan tarafından hor görülmüş bir kişiye ait olması elbette tercihinizi etkileyecektir.Fakat zaman içerisinde bu durumun ortadan kalkma olasılığı yüksektir.Fazlaca bağlı olmadığınız ve “bu ismi çocuğuma vereceğim” demediğiniz sürece siyasi çerçevede isim vermekten kaçınmak uzun vadede fayda sağlayacaktır.
  • Teknik manada ismin soyisim ile uyumu en başta gelir fakat içinizden klasikleşen seslenme ünlemleriyle de bir arada kullanmak size fikir verebilir.
  • Kültürümüzde varolan ve çocuğa bir önceki nesilden birinin isminin verilmesi veya yakın dönemde kaybedilen kişilerin hatırasını yaşatması adına verilen isimler yaygındır.Tercihinizi kısıtlasa da kişisel olarak derin bir sorgulama yapmanız fayda sağlayacaktır.
  • İsmin daha önce kullanılmış olması elbette pozitif bir durumdur.Kabulgörmüş ve herkes tarafından bilinen bir isim yine uzun vadede fayda sağlayacaktır.Daha önce hiç kimse tarafından kullanılmayan bir isim bireyin hayatı boyunca önüne bir problem olarak çıkabilir.
  • Uniseks isimler fazlaca tercih edilmese de hepimiz en az bir kez rastlamışızdır.(Deniz, Toprak vs.) Bu durum yine ismin daha önce hiç kullanılmamış olmaması gibi bir etkiye ortam hazırlayabilir.
  • Daha önce duyduğunuz isimleri taşıyan kişilere bakacak olursanız güçlü ve başarılı insanların isimlerine kendinizi yakın hissedebilirsiniz ama sizde bıraktığı etki bir başkası için geçerli olmayabilir.

İsmin kişilik üzerindeki etkisi uzun yıllardır konuşulmasına rağman henüz sağlam bir dayanak görmediğimi söylemek isterim.Genel şu isimdekiler çapkın olur , zeki olur vs. gibi tabirlerin aslında tesadüf değilde kişinin gelişigüzel bağdaştırmalarıyla mümkün olduğuna inanan biriyim.

Başka konularda görüşmek dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.