Boşanma Avukatı: Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Uyarı:Bu Bilgiler Araştırma Üzere Yazılmıştır Yıllara ve Yasa Değişimlerine Göre Bilgiler Farklılık Gösterebilir

 

 

Boşanma avukatı, halk arasında boşanma davalarına bakan kişi olarak bilinmektedir. Boşanma işlemi her iki taraf için çok kolay olmayan bir durumdur. Böyle durumlarda bilen kişilerden yardım almak hem süreci hızlandırır hem de bu süreci kolaylıkla atlatmanıza yardımcı olur. Aslında mevzuatta bu ad altında herhangi bir meslek grubu yoktur. Ancak halk arasında sürekli böyle tabir edildiği için bu kavramı kullanmak yerinde olacaktır. Her davada araştırılması gereken bir süreç vardır. Bu araştırmayı yerine getirecek kişi de avukattır. Avukat, öncelikli olarak her iki tarafı da dinlemelidir. Dinledikten sonra dava açmak için gerekli sebepleri belli bir süzgeçten geçirip dava hazırlığına başlar. Zaten ortada belli bir sebep yoksa dava geçersiz sayılır. Çünkü bizim hukukumuzda her boşanmanın bir sebebi olmalıdır. Aksi takdirde boşanma işlemi gerçekleşemez.

Boşanma avukatı tarafları dinledikten sonra, boşanmaya neden olabilecek olguları belirlemeye başlar. Bunlardan bazıları şunlardır: Aldatmaya teşvik, eşine karşı kırıcı davranışlar sergileme, eşlerden birinin uygunsuz yaşam sürmesi, gereksiz yere terk etmek, eşlerden birinin akıl sağlığından kuşkulanmak gibi sebeplerden dolayı dava açabilir. Avukata burada çok büyük görev düşmektedir. Çünkü avukatın belirlediği sebebe göre hâkim boşanma davasına bakacaktır. Bu yüzden avukatınızı seçerken baya araştırmanız onun da sizi araştırması gerekir.

Türkiye’de boşanma davaları en az 1-2 yıl sürmektedir. Davanın uzaması ya da kısalması dava hazırlığında tespit edilen sebepler önemlidir. Eğer boşanma avukatı, yeteri kadar delil toplayıp hâkimi ikna edebilirse, davanın kısa sürmesi de muhtemeldir. Başta dediğimiz gibi bu süreçte avukat ile eşlerin arasındaki iletişim önemlidir. Hâkim avukat tarafından hazırlanan dosyayı inceler. Daha sonra dava dilekçesini hâkim, karşı tarafa uygun bir şekilde tebligat yolu ile davalı tarafa gönderir. Karşıdan da davalının cevap için gönderdiği dilekçe de karşı tarafa aynı usul ile iletilir. Avukatla işbirliğine girmek velayet, maddi-manevi tazminat vs. gibi konularda sizin hakkınızı koruyacak kişidir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa haklarınızı kaybetmeme ve hangi haklara sahip olduğunuzu öğrenmek için bir avukat ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.