Franchise – Bayilik Almak Avantajları ve Dezavantajları

franchise yorumları

Franchise – Bayilik Almak Avantajları ve Dezavantajları

Yeni bir iş kurmak isteyen kişiler yeni markaları oluşturmaktan ziyade büyük bir bayilik veya franchise ağın katılmayı tercih ediyorlar. Peki bu sistemlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir. Sizler için hepsini inceledik;

Franchise – Bayilik Avantajları

Franchise veya bayilik veren firmalar belli bir kitleye ulaşmış veya belli hedefleri olanlardır. Bu sebepten belli bir kitlesi olan firmalar franchise ücretleri yüksek olurken yeni bir yapılanma olanlar firmalar ise giriş ücretleri düşük olmaktadır. Eğer bir firmanın çok yükseleceğiniz düşünüyorsanız ilk sıralardan girmeniz sizler için büyük avantajlar elde edecektir.

Franchise veren firmaların büyük reklam ve pazarlama strajeleri bulunur ve sizlerin bütçenizin kısıtlı kacağı durumlarda bu sizler için büyük avantaj olup markanız bir çok kişiye ulaşmış olur. Profosyonel olarak hazırlana web siteleri, TV reklamları ve internet reklamları sayesinde almış olduğunuz franchise sizler için avantajlı hale gelir.

Bayilik avantajlarını anlamadan önce bayilik şartlarını yerine getirdikten sonra harcadığınız miktarı ne kadar sürede amorti ettiğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Şartlarda ciro dan pay almak reklama destek gideri vs gibi unsurların olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca sizlere malları ne kadar sürede gönderecekleri nakliyat ağları güçlü olan fracnhise verenler sizlere ekstra olarak avantajlar sağlar.

Franchise – Bayilik Dezavantajları

Bayilik aldığınız vakit sözleşme şartlarına dikkat etmeniz gerekir, örnek vermek gerekirse franchise şartlarına göre dükkanınızda başka mal vs satamayabilirsiniz. Dükkan açılış ve kapanış şartlarına dikkat etmeni gerekir. Tüm bayilerde olan düzene göre mallarını dizmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlar size bazı durumlarda dezavantaj sağlayabilir.

Franchise veren firmalar bayilerinden belli satış kotasını tutturmasını isteyebilir veya farklı olarak aylık olarak belli bir miktar üzerinden mal almayı şart koşabilir. Bu sebepten dolayı sürekli nakit veya sermayenizin fazla olması gerekmekte olup bu gibi durumlarda bunu karşılamanız beklenir.

Franchise almanın en büyük dezavantajlarından birisi de ilk olarak ödediğiniz franchise parasını belki işlerinizin iyi gitmemesi durumunda tekrardan geri almayacağınızdır. Ayrıca sizlerde ilk girişte belli bir miktarda banka teminat tutarı istemeleri nakit anlamında dezavantaj oluşturacaktır.

Daha fazla iş fikirleri, franchise ve bayilik ile ilgili konular için https://www.gelirleri.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.