Son Baharda Saç Dökülmesi

SON BAHARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Sağlıklı bir bireyin ortalama 100 bin adet kadar saç teli bulunmakta iken, günde ortalama olarak 100 ya da 150 tel saç dökülmesi oldukça olağandır. Her bir saç telinin ise 4 veya 6 yıl kadar ömrü bulunmaktadır. Saçlar dış görünüşün ve güzelliğin en büyük sembollerindendir. Saç dökülmeleri ise kadın erkek herkesin kabusudur. Avuç avuç dökülen saçlarınızın dökülme sebebini hiç merak ettiniz mi ?

Saçlar neden dökülür?

1.Mevsim geçişleri
Mevsim geçişleri, saç dökülmelerine sebep olan en önemli etmenlerdendir. Yaz aylarının sıcak ikliminden son baharın esintilerine vücudumuz uyum sağlamaya çalışırken grip nezle vs. Etkiler görülebiliyor. Tıpkı vücudumuz gibi saçlarımız da sonbaharın etkilerinden fazlası ile zarar görmektedir. Rüzgârlı hava saçların yıpranarak kurumasına neden olabiliyor. Son bahar olduğu gibi yaz mevsimi de saç dökülmelerinin kabusudur. Yaz aylarında tatile giden bayanların saçlarında denizin tuzlu suyu sebebi ile ve güneşe maruz kalan saçlarda kuruma ve yıpranma görülmektedir.

2.Kimyasal ürünler
Son bahar mevsiminin saç dökülmesinde etkili olduğunu bildiğimiz gibi kimyasal ürünlerinde saç dökülmeleri üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Şampuanlar, saç kremleri, kimyasal sabunlar saç dökülmesine sebep olmaktadır. Saç jöleleri, saç boyaları, saç spreyleri de dökülmelere sebep etkenlerdendir.

3.İlaçlar ve sistematik hastalıklar
Psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere pek çok hastalığın saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Kortizon ilacı kullanan bireylerin %30 unda saç dökülmesi görülmekteyken, Kanser gibi ciddi tehlike arz eden hastalıkların tedavisi için uygulanan kemoterapi de bu oran nerede ise %100 e yaklaşıktır ve ne yazık ki kemoterapi gören hastalar da saçlarla birlikte kaş dökülmeleri de görülmektedir. Genetik yatkınlıklar ve Behçet hastalığı gibi sistematik hastalıklarda saç dökülmesine sebep olmaktadır.

4.Cilt ve Deri hastalıkları
Dermatolojik uzmanlarından elde edilen bilimsel verilere göre saç dökülmelerinin en büyük sebepleri arasında, saç derisinde oluşan hastalıklar sebep oluyor. Saç tıpkı organizma gibi canlılığını koruyan bir organdır. Saç derisi ise hava almadığı dönemlerde çeşitli yaralar, hastalıklar ve saç kepeklerine maruz kalırlar. Saçlar ve saç derisi sadece dış görünüşü değil, beynimizi ve kafa yapımızı da koruyan bir alandır. Saçlar keratin adı verilen bir yapıdan oluşmaktadır. Her saç kökeninden insan hayatı boyunca ortalama olarak 20 kez yeni saç çıkmaktadır.

5.Beslenme Alışkanlıkları
İnsan yaradılışı gereği doğar büyür ve hayatta kalmak için birtakım beslenme alışkanlıkları kazanır. Doğal beslenme alışkanlıklarını yaşam stili haline getirmeyen her birey de birtakım sağlık sorunları baş vermektedir. Beslenme alışkanlarının saç sağlığı ile orantılı bir bağı bulunmaktadır. Uzun süre açlık başlı başına bir sebep olurken tek tip beslenme şekli ile karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzensizlikleri saç dökülmelerine sebep olmaktadır.

6.Vitamin Eksiklikleri
Vitamin eksikliklerinin belirtileri arasında saç dökülmeleri en sık görülen belirtilerdendir. Öncelikle vitamin çeşitlerinden ve hangi besinlerde bulunduğundan kısaca bahsedeceğim.
A Vitamini
Dokuları, cilt sağlığını kemik ve doku sağlığını korur. Cilt sağlığını koruduğu için, saç derisinin sağlığı içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. A Vitamini; havuç, ıspanak, bezelye, pırasa, greyfurt, maydanoz, karpuz ve brokoli de bulunmaktadır.
B,5 Vitamini
B vitamini pek çok grupta karşımıza çıkmakta ve pek çok besinde yer almaktadır. Saç yapısına olan katkıları ile ön planda olan B5 vitamininden öncelikle bahsedecek olursak; vücutta çok az depolanmakta olan ve suda çözünen vitamin gruplarındandır.
Ciğer, baklagiller, yumurta, balık, süt, mantar gibi gıdalarda yer almaktadır. Eksikliği halinde ise saç dökülmeleri, el ve ayaklarda karıncalanma, depresyon vs. etkiler görülmektedir.
B,6 Vitamini
Deri sağlığı üzerinde büyük etkisi olduğu için B,6 vitaminini ele almakta da sakınca görmemekle birlikte saç derisi sağlığı için gerekli bir vitamin çeşididir. Alyuvarların üretilmesi hususundaki rolü çok büyüktür. B,6 vitamini ise patates, tavuk, kuruyemişler, pirinç gibi gıdalarda bulunmaktadır. Eksikliğinde ise saç dökülmeleri ve çeşitli cilt hastalıkları ortaya çıkmaktadır.
B,7 Vitamini
Saç ve cilt sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Eksikliğinde saç dökülmeleri, kepek problemi ortaya çıkmaktadır. Soya, ceviz, balık, süt, yumurta ve karaciğerde bulunmaktadır.

Mineraller
Uzmanların sıklıkla hastalıkta sağlıkta su içiniz diye yaptığı uyarılar insan hayatı için büyük önem taşımaktadır. Su pek çok hastalığın önüne geçerken saç ve deri sağlığı içinde oldukça önemlidir. Günde 2 ya da 3 litre su içmek saçlar da parlaklığı sağlarken saç dökülmesini de önlemektedir. Kepek sorunun bile mineral yokluğundan kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz?

Saç dökülmeleri nasıl durdurulur?

#Yaz aylarında, saç dökülmelerini önlemek için mutlaka saç nemlendirici ürünler kullanmalıyız. Mümkünse saçları güneş ışınlarından uzak tutmakta saç derisinin sağlığını koruyarak saç dökülmelerinin önüne geçmektedir.

#Son bahar ve kış aylarında ise rüzgâr saçları kurutarak dökülmesine sebep olan etmenlerdendir. Saç sağlığını sonbaharda korumak amacı ile saçlarınızı bere ve çeşitli şapkalarla koruyun. Saç nemlendiricisi kullanarak saçınızın nemini korumasını sağlayın.

#Saç sağlığını korumak için bir diğer önemli uyarı ise kimyasal ürünler üzerine olacaktır. Saçlar da kullanılan boya, perma ve saç rengi açıcısı ürünler kullanmak saç dökülmesine sebep olduğundan kullanmamak gereklidir.

#Stresli bir yaşam tarzı da saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Bu yüzden daha sakin ve dingin bir hayat tavsiye edilebilir.

#Dengeli ve yeterli beslenerek de saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız şampuanların içeriğine dikkat edin. Saç sağlığı için önerilen kimyasal içermeyecek sabunlar tercih edin. Gerekirse bir dermatologdan yardım alarak saç dökülmesi önleyici ürünler reçete edinebilirsiniz.

#Kullandığınız yastıkların yün olmamasına özen gösterin. Yün yastıklar alerjen etkili olabileceğinden saç dökülmesine sebep olabilmektedir. İpek ya da saten yastık yüzleri kullanmak saç sağlığınız için önemli bir adım olacaktır.

#Kullandığınız tokalara dikkat ediniz. Saç yıpratan tel tokalar ve ayraç tokalar yerine daha yumuşak ve kaliteli tokalar tercih edebilirsiniz.

#Özellikle sürekli saçları kapalı tutmakta saç dökülmesine sebep olmaktadır. Eşarbınızı çıkararak gerekli ortamlar da saçlarınızı havalandırınız. Mümkünse, hava almayan saçlar için üretilen saç bakım ürünlerini kullanarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

#Saçlarınızı sürekli fön, düzleştirici, maşa gibi ürünlerle şekillendirmekte saç dökülmelerine saçlarda yıpranmalara sebep olacaktır. Bu sebeple saç şekillendirme ürünlerini belirli aralıklarda kullanın çok sık kullanmayın. Saçınızı taradığınız taraklar geniş ağızlı ve saçlarını yolmayacak türden olsun.

#Saç kurutma makineleri de saçların yıpranmasına ve dökülmesine sebep olabileceğinden saçlarınızı mümkünse doğal yöntemlerle kurutun, gerekli ve dengeli zamanlarda saçlarınızı kestirerek saç derinizin hava almasını sağlayınız.

#Saç dökülmelerinin bir diğer sebebi ise yorgunluk ve sürekli çalışma gerektiren işlerdir. Dinlenerek saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz. İlaç kullanımı da saç dökülmesinde etkili olduğu için doktorunuza saçlarınıza yan etkisi olmayacak ilaçlar reçete etmesini rica edebilirsiniz.
Saç nemlendiricisi alırken kimyasal olmamasına dikkat ediniz. Dışarı çıkarken ve her banyo sonrası saç nemlendiricisi kullanmayı unutmayınız. Saçlarda nem eksiği saç hastalıklarına ve saç derisi hastalıklarına sebep olabilmektedir.

#Saçınıza nemi hapseden, nemlendiriciler kullanmak saç sağlığınız için oldukça yerinde bir karar olacaktır. Evde yapacağınız sabunlarla da saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.